wczytywanie strony

Diagnostyka USG

W gabinecie dysponuję wysokiej klasy aparatem USG (Aloka) skonfigurowanym do diagnostyki układu ruchu.

Ultrasonografia narządu ruchu to bezinwazyjna metoda obrazowania tkanek pozwalająca na dokładną ich ocenę w czasie rzeczywistym, czyli w ruchu.  Swoim pacjentom proponuję badanie przeprowadzone na sprzęcie polecanym przez ekspertów jako najodpowiedniejszy do diagnostyki narządu ruchu, wyposażonym w dedykowane oprogramowanie. Do struktur ocenianych w USG ortopedycznym należą stawy kolanowy, barkowy, skokowy, łokciowy, nadgarstkowy, biodrowy, mięśnie, więzadła, ścięgna, nerwy obwodowe i naczynia krwionośne.

STAW KOLANOWY

Należy do najczęściej badanych stawów. USG znajduje tu zastosowanie w ocenie stanów pourazowych, przeciążeniowych, zapalnych. Najlepiej obrazuje struktury położone obwodowo jak więzadła poboczne, więzadło rzepki, rozcięgno mięśnia czworogłowego, ścięgna gęsiej stopy i mięśnia dwugłowego uda. Bardziej skomplikowana bywa ocena łąkotek stawu ( róg tylny łakotki bocznej oraz głębiej położone elementy wewnątrzstawowe niekiedy nie mogą być wystarczająco dobrze zobrazowane w badaniu USG. Podobnie skomplikowana z punktu widzenia diagnostyki jest ocena chrząstki stawu która w badaniu USG może być oceniona do około 40 % powierzchni.

STAW BIODROWY

biodroZ uwagi na relatywnie głębokie śródtkankowe położenie powierzchni stawowych - ocena USG tego stawu jest ograniczona – sprowadza się do dokładnej oceny ilości płynu w stawie ,obrzęku błony maziowej. Natomiast badanie USG pozwala na bardzo dokładną ocenę mięśni i ich przyczepów w okolicy stawu biodrowego. Ponadto w badaniu USG możliwa jest ocena dynamiczna ( w ruchu) - podczas którego można określić konflikty między ruchomymi elementami stawu.

STAW BARKOWY

Staw barkowy to narząd o skomplikowanej budowie. Badanie kliniczne barku nawet dla doświadczonego ortopedy pozostawia niejednokrotnie wiele niewiadomych, których badanie RTG i rezonansem magnetycznym z uwagi na swoją statyczność nie wyjaśniają. USG pozwala na precyzyjną ocenę tkanek w ruchu, co jest niezmiernie istotne w diagnostyce ścięgien rotatorów barku. Ich uszkodzenia są przyczyną dotkliwych dolegliwości i dokładna diagnostyka jest niezbędna celem zaplanowania właściwego leczenia.

STAW SKOKOWY

Urazy stawu skokowego należą do najczęstszych urazów narządu ruchu. USG jako uzupełnienie badania klinicznego i radiologicznego pozwala ocenić precyzyjnie więzadła stawu skokowego i pozwala monitorować okres gojenia. Poza tym można zobrazować i ocenić inne ważne elementy, jak ścięgna mięśni, zarysy kostne kostek i bloczka kości skokowej jak również patologie zapalne i przeciążeniowe.

STAW ŁOKCIOWY

Większość struktur stawu łokciowego są położone powierzchniowo, dlatego USG jest precyzyjnym i wiarygodnym badaniem. Przy pomocy ultrasonografii można ocenić wysięk wewnątrzstawowy, ciała wolne, torbiele i stany zapalne kaletek, zapalenie nadkłykci – tzw. "łokieć tenisisty" i "łokieć golfisty", zespół kanału nerwu łokciowego.
Badanie USG stawu łokciowego pozwala również dokładnie ocenić uszkodzone struktury w wyniku urazu, np. zerwanie ścięgna mięśnia trójgłowego i dwugłowego ramienia.

STAWY NADGARSTKA I RĘKI

Ultrasonografia stosowana jest w diagnostyce zespołów uciskowych nerwów obwodowych (pośrodkowego, łokciowego, promieniowego), ocenie zapalenia ścięgien zginaczy oraz prostowników (np. Choroba de Querveine’a, palce trzaskające), diagnostyce i ocenie zaawansowania zapaleń drobnych stawów ręki (reumatoidalne, łuszczycowe, dnawe zapalenie stawów). Podczas badania możliwe jest celowana punkcja stawów i pochewek ścięgnistych.

Usługi ortopedyczne

Nasza oferta